Historia

IMG_20141004_195537273

HISTORIA CLUB HALTEROFILIA CORUÑA

Data de constitución do Club: 23 de marzo de 1.986

  • A partir desta data, o club,  pola súa idiosincrasia,  sempre realizou un dobre labor:  deportiva e social.  Deportiva asistindo a todas as actividades sinaladas no Calendario Oficial de Competicións das Federacións Galega e Española de Halterofilia.  Social,  sempre taballando con deportistas femininas e masculinos de barrios pouco favorecidos e con nenos e nenas de etnia xitana;  realizando o labor de …  ABANDONO DO CALLEJEO dos máis desfavorecidos,  ensinándolles a vivir en sociedade e facendo unha preparación integral co comportamento obsevado nos desprazamentos e aloxamentos que facía o club para asistir aos diferentes campionatos – rexionais,  nacionais e mesmo internacionais -;  documentando á maioría que nin sequera tiñan DNI e ensinándolles a comportarse cos seus semellantes e INTEGRÁNDOOS POUCO A POUCO NA SOCIEDADE.
  • Desde a fundación do club podemos diferenciar dous períodos ben definidos: o que vai desde o ano 1986 até o ano 2006;  e o comprendido entre os anos siguientes (do 2007 até os nosos días).

Período comprendido entre a constitución e o ano 2006

 Consideracións máis importantes:

 ANO 1991 

  • Campionato de Europa Absoluto        (Bulgaria) formando parte da Selección Española,  e con tan só 15 anos, participa a deportista do noso club Rebeca Fernández Carnero quedando clasificada en 5º posto.
  • Campionato da Unión Europea           (Portugal) a mesma deportista Rebeca Fernández Carnero forma parte do equipo nacional clasificando en 4º posto.
  • 9  medallas son obtidas polos (as) deportistas do club nos distintos Campionatos de España neste ano.
  • Campión Absoluto de Galicia por Clubs 

ANO 1992 

  • Campionato da Unión Europea           (Italia) a mesma deportista Rebeca Fernández Carnero queda clasificada no 5º posto,  a pesares de sufrir unha grave lesión que apartaría do deporte competitivo.
  • 6  medallas son obtidas polos nosos e as nosas deportistas nos diferentes Campionatos de España
  • Campión Absoluto de Galicia por Clubs 

ANO 1993 

  • Non temos representación internacional durante este ano.  (Un dos anos máis fouxos do historial do club)
  • Só 2 medallas lógranse en Campionatos Nacionais.
  • Subcampión Absoluto de Galicia por Clubs 

ANO 1994 

  • Seguimos sen ter representación internacional  (Outro ano para olvidar)
  • 3  medallas son acadadas nos Campionatos de España.
  • Subcampión Absoluto de Galicia por Clubs

ANO 1995 

  • Continuamos sen representación internacional   (Pero iniciamos un traballo de preparación individualizada con deportistas masculinos e femininas “Grupo de Atención Especial”,   de nenas e neos moi novos que chegarían máis tarde a ser medallistas europeos e mundiais)
  • 4  medallas obtéñense en Campionatos Nacionais.
  • 3º clasificado Absoluto de Galicia por Clubs. 

ANO 1996 

  • Non hai representación internacional  (Continuamos co traballo de preparación integral)
  • 5  medallas  nos  Campionatos de España.
  • 3º  clasificado Absoluto de Galicia por Clubs 

AÑO 1997 

  • Non hai representación internacional  (Continuamos co traballo de preparación integral)
  • 3  medallas  son logradas Campionatos Nacionais.
  • 3º clasificado de Galicia por Clubs. 

ANO 1998 

  • Non hai representación internacional  (Comenzan a sair deportistas novos e novas con moi boa proxección)
  • 6  medallas  son logradas Campionatos Nacionais.
  • Subcampión Absoluto de Galicia por Clubs por Clubs.
  • O noso club participou na organización do Campionato de Europa Sub-16 que se celebrou no antiguo  Palacio de Congresos da nosa cidade (hoxe Palacio da Ópera) 

ANO 1999 

  • Non hai representación internacional  (Continuamos co traballo de preparación integral)
  • 4  medallas  acádanse en  Campionatos Nacionais.
  • Subcampión Absoluto de Galicia por Clubs.
  • O noso club participou na organización e desenvolvemento do Campionato de Europa Absoluto que tivo lugar no Coliseum da nosa cidade. 

ANO 2000 

  • Non hai representación internacional  (Empeza a notarse unha grande melloría nos resultados dos e das deportistas do noso club)
  • 12  medallas  foron logradas en  Campionatos Nacionais.
  • Subcampión Absoluto de Galicia por Clubs.  (A diferenza co campión redúcese dun xeito considerable).
  • Campión Infantil e Xuvenil de Galicia por Clubs

ANO 2001 

  • Campionato de Europa sub-16            (Austria) formando parte do equipo nacional compite a nosa deportista Azaira Pan Gago que había quedado Campioa de España con tan só 14 anos. Logrando colocarse entre as 8 primeiras clasificadas de Europa.
  • 15  medallas obtéñense en Campionatos de España.
  • Subcampión Absoluto de Galicia por Clubs  (Co equipo máis novo,  cunha media de idade de 16,5 años)
  • Campión Infantil e Xuvenil de Galicia por Clubs.
  • O noso club participo na organización e desenvolvemento do Campionato da Unión Europea celebrado no pavillón da Sardiñeira na nosa cidade. 

ANO 2002 

  •  Non hai representación internacional  (Segue  a notarse unha grande melloría nos resultados dos e das deportistas do noso club)
  • 24  medallas  foron logradas en  Campionatos Nacionais.
  • Subcampión Absoluto de Galicia por Clubs.  (A diferenza co campión redúcese dun xeito considerable).
  • Campión Infantil e Xuvenil de Galicia por Clubs
  • Campión de Galicia Júnior por Clubs

ANO 2003 

  • Non hai representación internacional  (Hai unha pequeña baixada nos resultados polos cambios de categoría dalgunhas e dalgúns deportistas do noso club)  (Período de adaptación ás novas categorías de peso e idade)
  • 13  medallas  obtéñense en  Campionatos Nacionais.
  • Subcampión Absoluto de Galicia por Clubs.  (A tan só 1 punto quedou do campión cun equipo cunha media de idade de 17,7 anos en contra o campión cunha media de 26,8 anos).
  • Campión Infantil e Xuvenil de Galicia por Clubs
  • Campión de Galicia Júnior por Clubs
  • O noso club participou na organización e desenvolvemento do Campionato da Unión Europea que tivo lugar no pavillón de Esteiro na cidade de Ferrol. 

ANO 2004 

  • Non hai representación internacional  (Os e as deportistas vanse adaptando ás novas categorías de peso e idade,  que finalmente darían o froito esperado)
  • 9  medallas  acádanse en  Campionatos Nacionais.
  • Subcampión Absoluto de Galicia por Clubs.  (A tan só 1 punto quedou do campión cun equipo cunha media de idade de 17,7 anos en contra o campión cunha media de 26,8 anos).
  • Campión Infantil e Xuvenil de Galicia por Clubs
  • Campión de Galicia Júnior por Clubs. 

ANO 2005 

  • Campionato da Unión Europea Francia)  formando parte da selección española participou o noso deportista:  Marcos Álvarez González logrando a 4ª mellor marca de todos os países da Unión Europea e polo tanto acadando o 4º posto na Europa Comunitaria.
  • 17 medallas  obtéñense nos Campionatos de España neste ano.
  • O club queda Camión de Galicia Absoluto,  Campión de Galicia Júnior,  Campión de Galicia Xuvenil e Campión de Galicia Infantil.  (Pódese falar do proncipio da recuperación do club que,  agás un ano,  o resto até nosos días gañou todos os Campionatos de Galicia en todas as categorías,  tanto femininas coma masculinas. 

ANO 2006 

  • Campionato da Unión Europea           (Austria)  a nosa deportista:  Ana Naranjo Vázquez forma parte do equipo nacional quedando cclasificada entre as 6 mellores (con só 16 anos) da Unuón Europea.  Acada o 6º posto.
  • Campionato de Europa Sub-17           (Suecia)  a mesma deportista:  Ana Naranjo Vázquez conforma a selección española participante no campeonato europeo logrando o posto 12º en Europa.
  • Copa Soroksár                                    (Hungría) o noso equipo participou neste prestixioso evento quedando clasificado no 4º posto entre 16 equipos europeos.
  • Subcampión de Galicia Absoluto por Clubs
  •  Campión de Galicia por Clubs Infantil,  Xuvenil e Júnior.
  • 39  medallas  lógranse nos Campionatos de España celebrados neste ano.
  • Mellor Club de España na categoría sub-15 masculina
  • Terceiro medllor club de España na categoría sub-15 feminina. 

RESUMO: 

Dende o 1991 ao 2005  ….             171       MEDALLAS EN CAMPIONATOS DE ESPAÑA

                                                     8          PARTICIPACIONES EN CAMPEONATOS INTERNACIONAIS

 

 Período comprendido entre a constitución e o ano 2006 ata o 31 de decembro de 2015 

Consideracións máis importantes:   OS MELLORES ANOS DO NOSOS CLUB

 ANO 2007 

  • Campionato da Unión Europea           (A Coruña-España) a levantadora do noso club:  Ana Naranjo Vázquez, participa formando parte do equipo nacional obtendo o 4º posto.
  • Copa Soroksár                                    (Hungría) o noso equipo participou neste prestixioso evento quedando clasificado no 3º posto entre 14 equipos europeos
  • Internacional “Cidade da Coruña”      (España-A Coruña) o noso equipo participou neste prestixioso evento quedando clasificado no 1º posto entre 6 equipos europeos e 7 españoles.
  • 36  medallas son obtidas nos Campionatos de España.
  • O Club queda Campión de Galicia Absoluto por Clubs.
  • O Club é Campion de Galicia por Clubs Infantil, Xuvenil, Júnior e Absoluto masculino e feminino.
  • Mellor Club de España na categoría sub-15 masculina
  • Segundo Mellor club de España na categoría sub-15 feminina.
  • Cuarto mellor club de España na categoría sub-17 masculina e quinto na categoría sub-17 feminina. 

ANO 2008 

  • Campionato de Europa Sub-17           (Francia)  o noso deportista:  Víctor Castro Mariño forma parte da selección española participante quedando clasificado en 4º posto.  Obtivo na súa primeira competición a nivel internacional a 4ª mellor marca de Europa.
  • Campionato de Europa Sub-17           (Francia)  a nosa deportista:  Irene Martínez Santiago forma parte da selección española participante quedando clasificado en 13º posto (sendo a deportista máis nova con tan só 15 anos).
  • Copa Soroksár                                    (Hungría) o noso equipo participou neste prestixioso evento quedando clasificado no 2º posto entre 19 equipos europeos
  • Internacional “Cidade da Coruña”      (España-A Coruña)  o noso equipo participou neste prestixioso evento quedando clasificado no 1º posto entre 9 equipos europeos.
  • 57  medallas lógranse nos Campionatos de España neste ano.
  • O Club queda Campión de Galicia Absoluto por Clubs.
  • O Club é Campion de Galicia por Clubs Infantil, Xuvenil, Júnior e Absoluto masculino e feminino.
  • Tercero mellor club de España na categoría sub-15 masculina.
  • Segundo mellor club de España na categoría sub-15 feminina.
  • Mellor club de España na categoría sub-17 masculina.
  • Segundo mellor club de España na categoría sub-17 feminina. 

AÑO 2009

  • Campionato da Unión Europea           (Polonia) o noso deportista:  Víctor Castro Mariño forma parte da selección española participante quedando clasificado en 2º posto (Subcampión da Unión Europea).  Obtivo na súa segunda competición a nivel internacional a 2ª mellor marca de Europa.
  • Campionato da Unión Europea           (Polonia)  a nosa deportista:  Irene Martínez Santiago forma parte da selección española participante quedando clasificado en 7º posto (sendo a deportista máis nova con tan só 16 anos).
  • Campionato do Mundo Sub-17           (Thailandia) o noso deportista:  Víctor Castro Mariño forma parte da selección española participante quedando clasificado en 15º posto .  Obtivo na súa primeira competición a nivel mundial unha moi boa marca xa que nos campionatos mundiais compiten máis de 400 deportistas.
  • Campionato do Mundo Sub-17           (Thailandia) a nosa deportista:  Irene Martínez Santiago forma parte da selección española participante quedando clasificado en 20º posto (Posto de moito mérito polo exposto con anterioridade).
  • Campionato do Mundo Sub-17           (Thailandia) a nosa deportista:  Marisol Monasterio Dos Anjos forma parte da selección española participante quedando clasificado en 15º posto (Tamén un posto de moito mérito polo exposto).
  • Campionato do Mundo Júnior                        (Rumanía) o noso deportista:  Víctor Castro Mariño forma parte da selección española participante quedando clasificado en 10º posto.  Obtivo na súa segunda competición a nivel mundial,  sendo ainda xuvenil, unha excelente marca que o situou entre os 10 mellores levantadores do mundo en categoría júnior ainda sendo xuvenil
  • Campionato de Europa Júnior            (Suecia) o noso deportista:  Víctor Castro Mariño forma parte da selección española participante quedando clasificado en 6º posto.  Mo ibo posto considerando que ainda era xuvenil.
  • Campionato de Europa Sub-17           (Israel) o noso deportista:  Víctor Castro Mariño forma parte da selección española participante quedando clasificado en 6º posto.  Nesta competición non tivo moi boa sorte xa que poido quedar mellor clasificado pero unha pequeña lesión perxidicou a súa participación neste europeo).
  • Campionato de Europa Sub-17           (Israel) a nosa deportista:  Irene Martínez Santiago forma parte da selección española participante quedando clasificado en 6º posto (Posto de moito mérito para a nosa deportista de tan só 16 anos).
  • Grand Prix de Kosice                          (Eslovaquia) o noso equipo participou neste prestixioso evento quedando clasificado no 1º posto entre 10 equipos europeos
  • Internacional “Cidade da Coruña”      (España-A Coruña” o noso equipo participou neste prestixioso evento quedando clasificado no 1º posto entre 8 equipos europeos.
  • 46  medallas  acadáronse nos Campionatos de España neste ano.
  • O Club queda Campión de Galicia Absoluto por Clubs.
  • O Club é Campion de Galicia por Clubs Infantil, Xuvenil, Júnior e Absoluto masculino e feminino.
  • Tercero mellor club de España na categoría sub-15 masculina.
  • Mellor club de España na categoría sub-15 feminina.
  • Mellor club de España na categoría sub-17 masculina.
  • Segundo mellor club de España na categoría sub-17 feminina. 

ANO 2010 

  • Campionato de Europa Absoluto        (Bielorrusia)  o noso deportista:  Víctor Castro Mariño forma parte do equipo nacional  participante quedando clasificado en 15º posto (Podemos considerar de moi boa a súa actuación xa que con só 17 anos participou contra homes de máis de 25 anos;  ou sexa os mellores e máis avezados de todo o continente)
  • Campionato de Europa Sub-17           (España-Valencia) a nosa deportista:  Irene Martínez Santiago forma parte do equipo nacional participante quedando clasificado en 8º posto (Posto que esta moi ben para a súa idade e experiencia).
  • Campionato do Mundo Júnior                        (Bulgaria)  o noso deportista:  Víctor Castro Mariño forma parte da selección española  participante quedando clasificado en 9º posto (Podemos considerar de moi boa a súa actuación xa que con só 17 anos participou contra homes de ata de 20 anos;  ou sexa os mellores júniors do mundo)
  • Grand Prix de Kosice                          (Eslovaquia) o noso equipo participou neste prestixioso evento quedando clasificado no 2º posto entre 14 equipos europeos
  • 70  medallas lógranse nos Campionatos de España neste ano.
  • O Club queda Campión de Galicia Absoluto por Clubs,  Júnior por Clubs,  Xuvenil e Infantil por Clubs tanto en categoría feminina como masculina.
  • Mellor club de España na categoría sub-15 masculina.
  • Mellor club de España na categoría sub-15 feminina.
  • Segundo mellor club de España na categoría sub-17 masculina.
  • Segundo mellor club de España na categoría sub-17 feminina.

 RESUMO:

 Dende o 2006 ao 2010  ….             248       MEDALLAS EN CAMPIONATOS DE ESPAÑA

                                                     22        PARTICIPACIONES EN CAMPEONATOS INTERNACIONAIS

 ANO 2011

  • Campionato do Mundo Júnior                        (Malasia)  o noso deportista:  Víctor Castro Mariño forma parte do equipo nacional  participante quedando clasificado en 14º posto (Bo posto tratándose de ser un campeonato mundial con máis de 200 paises e 475 deportistas)
  • Campionato do Mundo Júnior                        (Malasia) a nosa deportista:  Irene Martínez Santiago forma parte do equipo nacional participante quedando clasificado en 13º posto (Bo posto polo exposto para Víctor).
  • Campionato de Europa Júnior            (Rumanía)  a nosa deportista:  Irene Martínez Santiago forma parte da selección española participante quedando clasificado en 5º posto (Tamén boa clasificación para esta rapaza de tan só 18 anos)
  • Campionato do Mundo Absoluto        (Francia)  esta vez a nosa deportista Irene Martínez Santiago foi a primeira vez que participou nun campeonato mundial con tan só 18 anos. Quedou clasificada no 23º posto,  ainda que a clasificación foi o de menos o importante foi que o seleccionador nacional xa empezou a contar con 2 deportistas fixos do noso club (un novo e unha nova) para participar nos camppionatos absolutos,  tanto europeos coma mundiais).
  • Internacional Grand Prix de Kosice    (Eslovaquia)  o noso equipo participou neste prestixioso evento quedando clasificado no 1º posto entre 13 equipos europeos.
  • Internacional “Cidade da Coruña”      (España-A Coruña) o noso equipo participou neste prestixioso evento quedando clasificado no 1º posto entre 17 equipos europeos e por Comunidades Aurónomas).
  • Campionato de España Júnior            (A Coruña)  …  TOTAL  18  MEDALLAS INDIVIDUAIS

Víctor Castro Mariño                           ….   3 medallas de ouro

Nicolas Santos Fernández                  ….   3 medallas de bronce

Sara Dono Cide                                   ….   3 medallas de bronce

Sofia Martínez Santiago                      ….   3 medallas de bronce

Irene Martínez Santiago                      ….   3 medallas de ouro

Marisol Monasterio Dos Anjos            ….   1 medalla de prata e 2 medallas de bronce

  • Campionato de España absoluto        (Pamplona) …  TOTAL  9  MEDALLAS INDIVIDUAIS

Víctor Castro Mariño                           ….   3 medallas de bronce

Irene Martínez Santiago                      ….   3 medallas de ouro

Marisol Monasterio Dos Anjos            ….   2 medallas de prata e 1 medalla de bronce

  • Campionato de España Sub-17           (Sevilla)      ….  TOTAL  9  MEDALLAS INDIVIDUAIS

Diego Viera Rivas                               ….   1 medalla de ouro,  1 de prata e 1 de bronce

Rocío Viturro Canosa                         ….   3 medallas de prata

Ana Peralta Allo                                  ….   1 medalla de bronce

Sofía Martínez Santiago                      ….   2 medallas de bronce

  • Campionato de España Sub-15           (Barcelona) ….  TOTAL  18  MEDALLAS INDIVIDUAIS

Jonathan Vara Piñeiro                        ….   1 medalla de ouro e 2 de bronce

José Aguilar Quintela                         ….   3 medallas de prata

Rocío Viturro Canosa                         ….   3 medallas de prata

                  Katherine Pinales Espinal                   ….   3 medallas de prata

                  Geraldine Galarza Oyola                     ….   3 medallas de ouro

                  Sofía Martínez Santiago                      ….   3 medallas de prata

  • Campionato España Clubs Masculino e Copa do Rei        ….     6º  clasificado
  • Campionato de España Clubs Feminino e Copa da Raiña ….   2º  clasificado (SUBCAMPIÓN ESPAÑA)
  • Mellor club de España na categoría sub-16 masculina.
  • Mellor club de España na categoría sub-16 feminina.
  • Terceiro  mellor club de España na categoría sub-18 masculina.
  • Segundo mellor club de España na categoría sub-18 feminina.

 ANO  2012 

  • Campionato do Mundo Júnior                        (Guatemala)  a nosa deportista:  Irene Martínez Santiago forma parte da selección española participante quedando clasificado en 10º posto (Moi boa clasificación considerando que é un campeonato mundial onde participan máis de 300 deportistas e casi todos (as) con 20 anos de idade,  a nosa deportista ainda sen cumplir os 19 anos).
  • Campionato de Europa Júnior            (Israel) a nosa deportista:  Irene Martínez Santiago forma parte do equipo nacional participante quedando clasificado en 3º posto na modalidade de Arrancada (Excelente actuación da nosa deportista máis nova coa obtención dunha medalla nun campionato europeo).
  • Internacional Grand Prix de Kosice    (Eslovaquia) o noso equipo participou neste prestixioso evento quedando clasificado no 3º posto entre 21 equipos europeos.
  • Internacional “Cidade da Coruña”      (España-A Coruña) o noso equipo participou neste prestixioso evento quedando clasificado no 1º posto entre 12 equipos europeos e españoles
  • Trofeo Internacional “Copa Odera”     (Alemaña) o noso equipo participou neste prestixioso evento quedando clasificado no 1º posto entre 17 equipos europeos.
  • Campionato de España Júnior            (A Coruña)                   ….  TOTAL  17 MEDALLAS INDIVIDUAIS

Alejandro López Fernández                ….   3  medallas de prata

Víctor Castro Mariño                           ….   3  medallas de ouro

Diego Viera Rivas                               ….   1  medalla de bronce

Sara Dono Cide                                  ….   1  medalla de bronce

Geraldine Galarza Oyola                     ….   3  medallas de bronce

Irene Martínez Santiago                      ….   3  medallas de ouro

Marisol Monasterio Dos Anjos            ….   1  medalla de ouro e 2 medallas de prata.

  • Campionato de España Absoluto        (Barcelona)                  ….  TOTAL  9  MEDALLAS INDIVIDUAIS

Víctor Castro Mariño                           ….   2  medallas de prata

Geraldine Galarza Oyola                     ….   3  medallas de bronce

Irene Martínez Santiago                      ….   3  medallas de ouro

Marisol Monasterio Dos Anjos            ….   1  medalla de bronce

  • Campionato de España Sub-17           (Gijón)                         ….  TOTAL  24  MEDALLAS INDIVIDUAIS

Jonathan Vara Piñeiro                        ….   3  medallas de prata

Alejandro Dono Cide                          ….   3  medallas de bronce

Diego Viera Rivas                               ….   1  medalla de ouro e 2 medallas de prata

Nicolás Santos Fernández                  ….   3  medallas de prata

Katherine Pinales Espinal                   ….   3  medallas de ouro

Rocío Viturro Canosa                         ….   3  medallas de prata

Geraldine Galarza Oyola                     ….   3  medallas de ouro

Sofía Martínez Santiago                      ….   3  medallas de bronce

  • Campionato de España Sub-15           (Madrid)                       ….  TOTAL  29  MEDALLAS INDIVIDUAIS

Sergio Ríos Carnes                             ….   3  medallas de bronce

José L. Ramírez García                       ….   3  medallas de bronce

Marcos Rama Núñez                           ….   3  medallas de prata

Carlos Castro Mariño                          ….   3  medallas de prata    

                  Julián Dono Otero                               ….   3  medallas de bronce

                  Katherine Pinales Espinal                   ….   3  medallas de ouro

                  Gabriela Cevallos Díaz                        ….   3  medallas de bronce

                  Noelia García Suárez                          ….   3  medallas de prata

                  Laura Liñares Rey                               ….   1  medalla de prata e 1 medalla de bronce

                  Feraldine Galarza Oyola                      ….   3  medallas de prata

  • Campionato de España Clubs Masculino e Copa do Rei    ….  2º CLASIFICADO (SUBCAMPIÓN ESPAÑA)
  • Campionato de España Clubs Feminino e Copa da Raiña  ….  3º CLASIFICADO (MEDALLA BRONCE)
  • Mellor club de España na categoría sub-16 feminina.
  • Segundo mellor club de España na categoría sub-18 masculina.
  • Segundo mellor club de España na categoría sub-18 feminina.

 

ANO 2013 

  • Campionato do Mundo Júnior                        (Perú)   a nosa deportista:  Irene Martínez Santiago forma parte da selección española participante quedando clasificado en 3º posto MEDALLA DE BRONCE na modalidade de Arrancada (Moi boa clasificación logrando ser medallista nun campeonato mundial).
  • Campionato de Europa Júnior            (Estonia) a nosa deportista:  Irene Martínez Santiago forma parte do equipo nacional participante igualando e logrando  3º posto e 2 MEDALLAS DE BRONCE na modalidade de Arrancada e Total Olímpico (Excelente actuación  logrando ser dobre medallista nun campeonato europeo). 
  • Campionato de Europa Sub-23           (Estonia)  o noso mellor deportista de todos os tempos:  Víctor Castro Mariño forma parte do equipo nacional  participante quedando clasificado en 2º posto (SUBCAMPIÓN DE EUROPA e logrando 3 medallas 1 de prata en Arrancada e 2 de bronce en Dous Tempos e Total Olímpico (A primera vez na historia da halterofilia galega que un mesmo deportista logra 3 medallas nun campeonato europeo)
  • Internacional Edmond Decotignies     (Francia)  o noso equipo participou neste prestixioso evento quedando clasificado no 4º posto entre 19 equipos europeos e asiáticos.
  • Internacional “Cidade da Coruña”      (España-A Coruña)  o noso equipo participou neste evento quedando clasificado no 1º posto entre os 7 equipos europeos e os 5 equipos nacionales que participaron.
  • Internacional “Copa Odera”                (Alemaña) o noso equipo participou neste prestixioso evento quedando clasificado no 4º posto entre 18 equipos europeos.
  • Campionato de España Júnior            (Madrid)                       ….  TOTAL  18  MEDALLAS INDIVIDUAIS

Alejandro López Fernández                ….   1  medalla de prata e 1 medalla de bronce

Diego Viera Rivas                               ….   1  medalla de bronce

Elso Acosta Alcántara                         ….   3  medallas de prata

Sara Dono Cide                                  ….   3  medallas de bronce

Noelia García Suárez                          ….   3  medallas de bronce

Irene Martínez Santiago                      ….   3  medallas de ouro

Marisol Monasterio Dos Anjos            ….   3  medallas de ouro.

  • Campionato de España Absoluto        (Madrid)                       …. TOTAL  12  MEDALLAS INDIVIDUAIS

Víctor Castro Mariño                           ….   3  medallas de ouro

Noelia García Suárez                          ….   3  medallas de bronce

Irene Martínez Santiago                      ….   3  medallas de ouro

Marisol Monasterio Dos Anjos            ….   3  medallas de prata

  • Campionato de España Sub-17           (Madrid)                       ….  TOTAL  12  MEDALLAS INDIVIDUAIS

            Katherine Pinales Espinal                   ….   3  medallas de prata

Noelia García Suárez                          ….   3  medallas de ouro

Sofía Martínez Santiago                      ….   3  medallas de prata

Marta Aznar González                         ….   3  medallas de bronce

  • Campionato de España Sub-15           (Madrid)                       ….  TOTAL  9  MEDALLAS INDIVIDUAIS

Marcos Rama Núñez                           ….   3  medallas de ouro

Katherine Pinales Espinal                   ….   3  medallas de prata

Sofía Lapido Barral                             ….   3  medallas de bronce

  • Copa de España                                 (A Coruña)  os 15 mellores deportistas masculinos e as 10 mellores deportistas femininas  de España déronse cita neste importante evento por ser clasificatorio para o Campionato de Europa Júnior e Sub-23:  Irene Martínez Santiago e Víctor Castro Mariño do noso club tiveron unha moi boa actuación clasificando ámboslos dous para os campionatos europeos.
  • Campionato de España Clubs Masculino e Copa do Rei    ….  4º CLASIFICADO
  • Campionato de España Clubs Feminino e Copa da Raiña  ….  3º CLASIFICADO (MEDALLA BRONCE)
  • Segundo mellor club de España na categoría sub-16 feminina.
  • Mellor club de España na categoría sub-18 masculina.

 

ANO  2014 

  • Campionato de Europa Absoluto        (Israel) o noso deportista:  Víctor Castro Mariño forma parte do equipo nacional  participante quedando clasificado en 8º posto (Bo posto tratándose de ser un campeonato europeo absoluto previo ao campeonato do Mundo clasificarorio para os JJOO Río 2016 con máis de 230 paises e 563 deportistas)
  • Campionato de Europa Absoluto        (Israel) a nosa deportista máis galardoada e mellor deportista galega feminina de halterofilia de tódolos rempos:  Irene Martínez Santiago forma parte da selección española participante quedando clasificado en 9º posto (Coma o seu compañeiro,  boa clasificación polo explicado anteriormente).
  • Campionato de Europa Sub-17           (Polonia)  o noso deportista:  Marcos Rama Núñez,  de tan só 14 anos, foi seleccionado para forma parte do equipo nacional  participante quedando clasificado en 12º posto,  posto que para ser a primeira competición internacional a que acudeu coa selección e con tan só 14 anos non desmerece nada a súa boa actuación).
  • Campionato de Europa Sub-23           (Chipre) o noso deportista:  Víctor Castro Mariño formou parte da selección nacional  participante quedando clasificado en 1º posto CAMPIÓN DE EUROPA E LOGRANDO 3 MEDALLAS 1 DE PRATA EN ARRANCADA E 2 DE OURO EN DOUS TEMPOS E TOTAL OLIMPICO (Excelente actuación do nosos mellor deportista masculino,  sendo a primeira vez na historia da halterofilia galega que un de seus deportistas queda CAMPIÓN DE EUROPA) 
  • Campionato de Europa Sub-23           (Chipre) TAMÉN a nosa deportista máis galardoada e mellor deportista galega feminina de halterofilia de tódolos tempos:  Irene Martínez Santiago logrou,  como xa había feito anteriormente acadar medalla nun campeonato europeo;  pero esta vez foi unha MEDALLA DE PRATA (SUBCAMPIOA DE EUROPA) na modalidade de Arancadaademáis de establecer os récords de España que ela mesma posee na categoría de – 63 quilos con  96,0 quilos en Arrancada e 203,0 quilos en Total Olímpico,  polo que o/a nosos deportistas ámbolos dous trouxeron para España 4 medallas en total en este campeonato europeo:  2 de OURO e 2 de PRATA.
  • Campionato do Mundo Absoluto        (Kazajistan),  no equipo de España que se desprazou a Kazajistán para asisrtir a o primeiro  este campeonato do Mundo puntuable para os JJ.OO. Río 2016 había dous deportistas do noso club:  Irene Martínez Santiago (Sucampioa de Europa Sub-23 na categoría de -63 quilos de peso corporal,  Campioa de España Absoluta durante 4 anos consecutivos e establecendo 16 récords de España en dous anos)e  Víctor Castro Mariño (Campión de Europa Sub-23 na categoría de -69 quilos de peso corporal, Campión de España Absoluto durante os derradeiros anos e un dos mellores levantadores do Mundo na súa categoría de peso).

Máis de 250 países de todo o mundo con unha representación de preto de 450 deportistas tomaron parte neste mundial que expedía os primeiros billetes para os Xogos Olímpicos de Río.

O equipo español,  o máis novo de todos los países participantes,  tivo unha boa actuación até o punto de lograr 4 prazas masculinas e 2 prazas femininas para os JJOO. Faise constar que na nosa modalidade deportiva só poden ir 6 homes e 4 mulleres,  como máximo,  a os Xogos e que non cladifican os (as) deportistas undividualmente se non que os puntos obtidos súmanse para a clasificación do país.

O noso deportista,  Víctor Castro Mariño,  fixo unha competición moi boa levantado 140,0 quilos en Arrancada,  164,0 quilos en Dous Tempos e 304,0 quilos en Total Olímpico (cun peso corporal de 68,20 quilos e 21 anos de idade) quedando en 14º posto dándolle puntos a España para colocarse entre os 16 mellores equipos do mundo dun total de 250 países.

A nosa deportista,  Irene Martínez Santiago,  tamén cumpleu coa súa participación para axudar a España a meterse entre os 25 primeiros países do Mundo. As súas marcas,   ainda que non foron as mellores personais,  foron:  90,0 quilos en Arrancada,  102,0 quilos en Dous Tempos e 192,0 quilos en Total Olímpico (quedou a 9 quilos das súas mellores marcas personais);  ainda así clasificou entre as 20 mellores deportistas do mundo con tan só 20 anos e 62,05 quilos de peso corporal.

  • Internacional Cidade da Coruña          (España-A Coruña) o noso equipo participou neste evento quedando clasificado no 1º posto entre os 6 equipos europeos e os 7 equipos nacionales que participaron.
  • Internacional “Copa Odera”                (Alemaña) o noso equipo participou neste prestixioso evento quedando clasificado no 3º posto entre 21 equipos europeos.
  • Campionato de España Júnior            (Madrid)                       ….  TOTAL  11  MEDALLAS INDIVIDUAIS

Marcos Rama Núñez                           ….  3  medallas de prata

Diego Viera Rivas                               ….  2  medallas de bronce

Katherine Pinales Espinal                   ….  3  medallas de bronce

Geraldine Galarza Oyola                     ….  3  medallas de bronce

  • Campionato de España Absoluto        (Madrid)                       ….   TOTAL 9  MEDALLAS INDIVIDUAIS

Víctor castro Mariño                           ….  1  medalla de ouro e 2 medallas de prata

Irene Martínez Santiago                      ….  3  medallas de ouro

Marisol Monasterio Dos Anjos            ….  3  medallas de ouro

  • Campionato de España Sub-17           (Madrid)                       ….  TOTAL  22  MEDALLAS INDIVIDUAIS

Marcos Rama Núñez                           ….  2  medallas de ouro e 1 medalla de prata

Carlos Castro Mariño                          ….  3  medallas de prata

Julián Dono Otero                              ….  1  medalla de bronce

Katherine Pinales Espinal                   ….  3  medallas de ouro

Noelia García Suárez                          ….  3  medallas de bronce

Marta Aznar González                         ….  2  medallas de prata e 1 medalla de bronce

Geraldine Galarza Oyola                     ….  3  medallas de ouro

Alba Rodríguez López                        ….  3  medallas de prata

  • Campinato de España Sub-15             (Madrid)                       ….  TOTAL  12  MEDALLAS INDIVIDUAIS

Marcos Rama Núñez                           ….  2  medallas de ouro e 1 medalla de prata

Sergio Ríos Carnes                             ….  2  medallas de ouro e 1 medalla de prata

Lucía Magdalena Filguieras                ….  3  medallas de bronce

Marta Aznar González                         ….  2  medallas de ouro e 1 medalla de prata

  • Copa de España                                 (A Coruña)  os 15 mellores deportistas masculinos e as 10 mellores deportistas femininas  de España déronse cita neste importante evento por ser clasificatorio para o Campionato de Europa Sub-23:  Irene Martínez Santiago e Víctor Castro Mariño do noso club tiveron unha moi boa actuación clasificando ámboslos dous para os campionatos europeos.
  • Campionato de España Clubs Masculino e Copa do Rei    ….  1º CLASIFICADO (CAMPIÓN DE ESPAÑA)
  • Campionato de España Clubs Feminino e Copa da Raiña  ….  3º CLASIFICADO (MEDALLA BRONCE)

 

 

 

  • Mellor club de España na categoría sub-16 feminina.
  • Segundo mellor club de España sub-16 masculino.
  • Mellor club de España na categoría sub-18 masculina.
  • Segundo mellor club de España sub-18 feminino.

 

ANO 2015 

  • Copa Mediterránea                              (Malta)  a nosa deportista máis nova,  Noelia García Suárez,  tomou parte nesta competición internacional formando parte da selección española quedando SUBCAMPIOA da Copa Mediterránea en logrando 3 medallas de prata.
  • Campionato de Europa Absoluto        (Georgia) a nosa mellor deportista de todos os tempos,  Irene Martínez Santiago,  participou neste campeonato europeo formando parte do equipo nacional quedando clasificada no 4º posto con tan só vinte e un anos quedando a dous quilos de obter a medalla de bronce na modalidade de Arrancada.  Ainda sen facer as súas mellores marcas  que foron:  95,0 quilos en Arrancada,  103,0 quilos en Dous Tempos e 198,0 quilos en Total Olímpico (quedando a 5 quilos da súa marca tersoal que é de 203 quilos) e pesando tan só 62,22 quilos consireamos que facer a 4ª mellor marca de Europa na categoría Sénior é un privilexio que poucas deportistas poder acadar. Hai que facer constar que o noso levantador, Víctor Castro Mariño,  non asisteu a este campeonato,  a pesares de estar clasificado,  por padecer unha grave lesión que tivo no Campionato do Mundo do ano 2014 e que se lle foi agravando ata chegar a apartalo durante moitos meses das competicións e mesmo dos adestramentos.
  • Campionato de Europa Sub-23           (Lituania)  o noso deportista:  Víctor Castro Mariño (Campión de Europa na categoría de -69 quilos) formou parte da selección nacional  participante,  ainda estando ao 60% das súas mellores marcas quedando clasificado eno 4º posto coas marcas:  Arrancada:  133,0 quilos,  Dous Tempos:  155,0 quilos e Total Olímpico: 288,0 quilos (quedou 15 quilos por debaixo de súa marca persoal,  que de habela feito sería novamente medallista europeo).  Neste campionato europeo a nosa deportista Irene Martínez Santiago,  con unhas lixeiras molestias nun xeollo,  a dirección técnica da Federación Española decidiu non levala para que non se agravara a lesión xa que o obxetivo principal de ámbolos dous deportistas,  Víctor e Irene,  é o Campionato do Mundo Asboluto.
  • Campionato do Mundo Absoluto        (Estados Unidos) no equipo de España que se desprazou a Houston (USA)  para asisrtir a o campeonato do Mundo maís importante por ser o derradeiro campeonato puntuable para os JJ.OO. Río 2016 competiron os nosos  dous deportistas:  Irene Martínez Santiago (Sucampioa de Europa Sub-23 na categoría de -63 quilos de peso corporal,  Campioa de España Absoluta durante 4 anos consecutivos e establecendo 16 récords de España en dous anos)e  Víctor Castro Mariño (Campión de Europa Sub-23 na categoría de -69 quilos de peso corporal, Campión de España Absoluto durante os derradeiros anos e un dos mellores levantadores do Mundo na súa categoría de peso).

295 países de todo o mundo con unha representación de 737 deportistas tomaron parte neste mundial que expedía os últimos billetes para os Xogos Olímpicos de Río.

O equipo español,  o máis novo de todos los países participantes,  tivo unha actuación bastante frouxa até o punto de perder 1 das prazas masculina e 1 das prazas femininas para os JJOO logradas no mundial do ano 2014.

O noso deportista,  Víctor Castro Mariño,  fixo unha competición algo mellor que no campeonato de Europa Sub-23 levantado 135,0 quilos en Arrancada,  160,0 quilos en Dous Tempos e 295,0 quilos en Total Olímpico (cun peso corporal de 68,66 quilos e 22 anos de idade) quedando en 30º posto sen poder darlle ningún punto a España (Todavía arrastraba a lesión sufrida con anterioridade e non estaba ao 100% do súa marca persoal).

A nosa deportista,  Irene Martínez Santiago,  tamén tivo complicacións de saúde que lle empezaron na concentración realizada na República Dominicana e que non remitiron até ben pasado o campeonato mundial.  Foi a intervención máis frouxa da nosa excelente deportista realizada en todo o ano quedando cñlasificada no posto 25º e sen lograr as súas marcas persoais quedando bastante lonxe delas.  As súas marcas neste campeonato mundial foron:  Arrancada … 84,0 quilos,  ela ten 96,0 quilos como marca persoal;  Dous Tempos … 100 quilos,  ela ten 109,0 quilos como mellor marca persoal e Total Olímpico … 184 quilos,  ela ten 203 quilos como marca persoal.  Es definitiva ningún dos nosos (o/a) deportistas tiveron sorte neste importantísimo campeonato mundial,  sobre todo por mor das lesións e as doenzas de ámbolos dous deportistas.

  • Internacional “Cidade da Coruña”      (España-A Coruña)  o noso equipo participou neste evento quedando clasificado no 1º posto entre os 8 equipos europeos e os 8 equipos nacionales que participaron.
  • Internacional “Copa Odera”                (Alemaña) o noso equipo participou neste prestixioso evento quedando clasificado no 3º posto entre 16 equipos europeos.
  • Campionato de España Júnior            (Madrid)                       ….  TOTAL  18 MEDALLAS INDIVIDUAIS

Martín Liste Viaño                               ….   3  medallas de bronce

Katherine Pinales Espinal                   ….   3  medallas de prata

Jennifer Botana  Lorenzo                    ….   3  medallas de bronce

Noelia García Suárez                          ….   2  medallas de ouro e 1 medalla de prata

Sofía Martínez Santiago                      ….   3  medallas de prata

Geraldine Galarza Oyola                     ….   3  medallas de prata

 

 

  • Campionato de España Absoluto        (Madrid)                       ….  TOTAL  12  MEDALLAS INDIVIDUAIS

Víctor castro Mariño                           ….   3  medallas de prata

Katherine Pinales Espinal                   ….   3  medallas de bronce

Noelia García Suárez                          ….   3  medallas de bronce

Irene Martínez Santiago                      ….   3  medallas de ouro

  • Campionato de España Sub-17           (Madrid)                       ….  TOTAL  12  MEDALLAS INDIVIDUAIS

Marcos Rama Núñez                           ….   3  medallas de ouro

Katherine Pinales Espinal                   ….   3  medallas de ouro

Marta Aznar González                         ….   3  medallas de prata

Irene Blanco Tarela                             ….   3  medallas de bronce

  • Campionato de España Sub-15           (Madrid)                       ….  TOTAL  16  MEDALLAS INDIVIDUAIS

Juan Gago Codesal                            ….   1  medalla de bronce

Janiel Kanín Pinzón Morales              ….   1  medalla de ouro e 2 medallas de bronce

Lucía Magdalena Filgueiras                ….   2  medallas de prata e 1 medalla de bronce

Marta Aznar González                         ….   3  medallas de ouro

María Fátima Sanfo Pampín                ….   3  medallas de prata

Urene Blanco Tarela                           ….   3  medallas de ouro

  • Copa de España                                 (A Coruña)  os mellores deportistas masculinos e as mellores deportistas femininas  de España déronse cita neste importante evento por ser clasificatorio para o Campionato de Europa Júnior e Sub-23:  Irene Martínez Santiago,  Noelia García Suárez,  Geraldine Galarza Oyola,  Diego Viera Rivas,  Elso Acosta Alcántara,  Carlos Castro Mariño,  Marcos Rama Núñez y Alejandro López Fernández do noso club tiveron unha moi boa actuación clasificando dous para os campionatos europeos.
  • Campionato de España Máster           (Gandía)                      ….   TOTAL  3  MEDALLAS INDIVIDUAIS

Carlos Carretero Sandá                       ….   3  medallas de ouro

 

  • Campionato de España Clubs Masculino e Copa do Rei    ….  1º CLASIFICADO (CAMPIÓN DE ESPAÑA)
  • Campionato de España Clubs Feminino e Copa da Raiña  ….  3º CLASIFICADO (MEDALLA BRONCE
  • Mellor club de España na categoría sub-16 feminino.
  • Mellor club de España na categoría sub-18 Feninino.
  • Terceiro mellor club sub-18 masculino

 

 

RESUMO:

 

Dende o 2011 ao 2015  ….             296       MEDALLAS EN CAMPIONATOS DE ESPAÑA

                                                     30        PARTICIPACIONES EN CAMPEONATOS INTERNACIONAIS

 

SIN CONTAR OS CAMPIONATOS DE GALICIA EN TODAS AS CATEGORÍAS,  O CAMPIONATO NACIONAL UNIVERSITARIO, AS MEDALLAS LOGRADAS POR EQUIPOS NOS DIFERENTES CAMPIONATOS NACIONAIS, AS MEDALLAS LOGRADAS EN CAMPIONATOS INTERNACIONAIS AMIGABLES OU  EN CAMPIONATOS INTERAUTONÓMICOS,  EN CRITERIUMS NACIONAIS;  TAN SÓ TENDO EN CONTA O MEDALLEIRO INDIVIDUAL NOS CAMPIONATOS NACIONAIS E AS INTERVENCIÓNS EN GRAND PRIX,  ALNOL CLASSIC, …  ESTE A BAGAXE DO NOSO CLUB DESDE A SÚA CONSTITUCIÓN,  E MÁIS CINCRETAMENTE NOS DERRADEIRO ANOS:

 

  • MEDALLAS UNDIVIDUAIS LOGRADAS EN CAMPIONATOS NACIONAIS        ….        715
  • PARTICIPACIÓNS EN CAMPIONATOS INTERNACIONAIS                              ….        60
  • RÉCORDS DE ESPAÑA ESTABLECIDOS                                                       ….        27
  • RÉCORDS DE GALICIA ESTABLECIDOS   (APROXIMADOS)                          ….        3.400